Sauna fińska (sucha)

Jeżeli jesteś osobą chcącą zadbać o swoje zdrowie, ciało i samopoczucie, bądź też uprawiasz aktywnie sport i dbasz o swoją sylwetkę, zajrzyj do sauny fińskiej (suchej) Hotelu Daisy, która pozwoli zadbać Ci o samego siebie pozwalając jednocześnie spalić zbędne kilogramy po prostu siedząc!


Obraz 023


 
Dlaczego warto korzystać z sauny?
 
Z sauny warto korzystać z wielu powodów. Podczas pobytu w saunie człowiek, pocąc się obficie pod wpływem wysokiej temperatury, oczyszcza organizm z nagromadzonych w nim toksyn, a skóra staje się zdrowsza, bardziej elastyczna i gładka. Pobyt w saunie to swoisty trening dla całego organizmu. Dzięki niemu układy obronne organizmu poddane wpływowi ekstremalnych warunków nabierają wyższej sprawności i łatwiej radzą sobie z atakującymi organizm drobnoustrojami.
Wywołany zmianami temperatury naprzemienny skurcz i rozkurcz naczyń krwionośnych powoduje wzrost ich elastyczności, a w rezultacie wzrasta sprawność układu krążenia i lepsze ukrwienie różnych narządów ciała. Powoduje to z kolei lepsze dotlenienie organizmu i sprawniejsze usuwanie produktów przemiany materii – polepsza się czynność wydzielnicza nerek, co skutkuje poprawą gospodarki wodno-elektrolitowej organizmu. Pobyt w saunie sprawia, że włókna mięśniowe na skutek lepszego dotlenienia i szybszego usuwania metabolitów przez szybciej krążącą krew, stają się elastyczne i bardziej sprawne.
 
Jednocześnie korzystanie z sauny ma zbawienny wpływ na ludzką psychikę, uspokaja, pomaga się zrelaksować i zapomnieć o kłopotach dnia codziennego. Wynika to z tego, że wysoka temperatura pobudza wydzielanie niektórych hormonów, w•ród nich znajdują się endorfiny nazywane hormonami szczęścia. Dodatkowo atmosfera sauny sprzyja wewnętrznemu wyciszeniu i odprężeniu.
 
Jak należy korzystać z sauny?
 
Planując wizytę w saunie należy na co najmniej dwie godziny wcześniej unikać jedzenia posiłku. Do sauny nie wolno iść pod wpływem alkoholu, w dniu wizyty w saunie najlepiej zupełnie z niego zrezygnować.
Pobyt w saunie powinien być podzielony na kilka etapów a przed wejściem do sauny należy się do tego odpowiednio przygotować. Z sauny najlepiej jest korzystać nago (na naszej saunie należy mieć okrycie w postaci ręcznika, poważ przebywanie nago jest zabronione zgodnie z artykułem art. 140 kodeksu wykroczeń) ale dopuszczalna jest bawełniana bielizna, która tylko minimalnie ogranicza eliminację toksyn z organizmu.
 
Czym dokładnie jest sauna sucha?
 
W saunie suchej panuje najwyższa temperatura wahająca się między 85 C do nawet 120 C. Jednocześnie panuje w niej bardzo niska wilgotność wynosząca nie więcej niż 10%. W tak wysokiej temperaturze można przebywać nie dłużej niż 12 minut. Korzystanie z sauny suchej zaleca się ludziom cierpiącym na reumatoidalne zapalenie stawów, problemy mięśniowe, nadciśnienie tętnicze, choroby skórne (np. trądzik), stany pourazowe narządów ruchu lub też astmę oskrzelową. Jednak aby sauna mogła działać, należy pamiętać o prawidłowym nagrzewaniu i chłodzeniu ciała. Proces nagrzewania powinien trwać od 5 do 12 minut po którym następuje etap schładzania ciała. Sposobów na schłodzenie organizmu jest wiele np. wzięcie zimnego prysznica, zanurzenie się w basenie z zimną wodą czy nacieranie się śniegiem. Ostatnim etapem korzystania z sauny suchej jest faza wypoczynku, która powinna trwać od 20 do 30 minut i podczas której należy uzupełniać płyny pijąc wodę lub bogaty w potas sok pomidorowy. Abyśmy w pełni skorzystali z dobrodziejstw sauny suchej taki proces należy powtórzyć dwa lub trzy razy.